7 КЛАС
УРОК №5
Тема:Поняття моделі. Типи моделей.
Мета:
навчальна:сформуватипоняття моделі, предметної галузі, інформаційної
моделі, матеріальної моделі;
розвивальна: розвивати вміння узагальнювати, міркувати, виділяти
головне та систематизувати здобуту інформацію, застосовувати знання на
практиці;
виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, інтерес до вивчення
інформатики.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Вітання з класом. Перевірка присутностіі готовностіучнів до уроку. Перевірка
виконання домашнього завдання.
II. Актуалізаціяопорних знань.
Фронтальне опитування
1. Що таке об’єкт? Наведіть приклади.
Об'єкт — це єдине ціле, яке можна відрізнити від іншого. Щоб
розрізняти об’єкти, кожному з них дають назву, яка формує уявлення
його можливості. Об’єктом може бути істота, явище природи або
предмет.
Хлопчик, яблуко, дощ, прапор, собака, будинок.
2. Що таке множина об’єктів?
Множина об’єктів — це сукупність різноманітних об’єктів,
об’єднаних за деякими ознаками. Об’єкти довільної природи, що
утворюють множину, називають її елементами.
3. Що таке властивості об’єкта?
Властивості об'єкта — це особливість, стан і поведінка об’єкта.
4. Наведіть приклад властивостей об’єкта «яблуко», «учень».
Наприклад, для об’єкта «яблуко» можна назвати такі властивості:
розмір, колір, смак, тривалість зберігання.
Наприклад, для об’єкта«учень» можна назвати такі властивості: стать,
вік, рівень навчальних досягнень, участь у позакласних заходах, зріст,
відвідування спортивних секцій, участь в олімпіадах.
III. Мотиваціянавчальноїдіяльності. Вступна бесіда.
Сьогодні ми починаємо вивчати тему «Моделювання».
Вивчаючи інформатику в 5 класі, ви вже ознайомилися з поняттям об’єкт,
властивості об’єктів, значення властивостей. Ви вже навчилися об’єднувати
об’єкти в групи за певними властивостями. Як можна використати вивчення
властивостей об’єктів навколишнього світу? Сьогодні ми дізнаємося, що таке
модель, предметна галузь, інформаційна модель.
Людина завжди намагалася пізнати світ навколо себе та дослідити об’єкти,
які її оточують. Але не завжди це дослідження є безпечним чи можливим.
Розглянемо кілька прикладів: дослідження в області ядерної енергетики
пов’язані з ризиком для здоров’я людей та забруднення навколишнього
середовища; людство, ще не має таких космічних апаратів щоб дослідити
космічні об’єкти, які знаходяться на великій відстані; існують дослідження, що
дуже дорого коштують; об’єкт є дуже малим або великим за розміром (Марс,
атом); об’єктне існує в даний момент часу (динозаври); процес дуже повільний
або швидкий (еволюція живого на Землі, швидкість звуку). Через такі причини
реальні об’єкти замінюють на їх моделі. Перш ніж почати будувати споруди
розробляють їх архітектурні моделі, так само розробляють моделі літаків,
одягу, процесу руху електронів навколо ядра.
IV. Повідомлення нового матеріалу.
У школі ви бачили такі моделі об’єктів, як глобус, карта України, модель
Сонячної системи та ін. Кожен об’єкт має багато властивостей і для створення
його моделі обирають ті властивості, які необхідні для конкретного
дослідження. Тобто створюють новий об’єкт, який спрощено відображає
потрібні для даного дослідження властивості.
Модель – спрощене подання реального об’єкта, явища або процесу, який
має властивості, суттєві для даного дослідження.
Процес створення моделі називається моделюванням.
Чому не дослідити сам оригінал? Навіщо створювати модель? Для цього
може існувати багато причин:
 оригінал може вже чи ще не існувати (пристрої для побудову
єгипетських пірамід, глобальна катастрофа унаслідок падіння
метеорити чи атомного бомбардування);
 реально цей об'єкт не можна побачити чи охопити (земної кулі,
сонячної системи, галактика, молекула, атом, ядро, елементарна
частинка);
 людина хоче ознайомитися з об'єктом, але не має можливості
потрапити на місце його розташування (модель Ейфелевої башти,
єгипетської піраміди, Софіївського собору тощо);
 досліджуваний процес небезпечний для життя (ядерна реакція).
Таких аргументів можна подати багато. І, якщо поміркувати, можете
згадати багато моделей, з якими людина стикається у своєму житті. Спробуйте
згадати: глобус, іграшка, рівняння хімічної реакції, креслення, фізична
формула, географічна мапа, розклад уроків, муляжі фруктів у кабінеті біології,
система класифікації живих організмів, ілюстрації до художніх творів.
Типи моделей
Моделі можна класифікувати за способом подання, за галузями
використання.
За способом подання моделі розподіляють на інформаційні та матеріальні.
Інформаційна модель – це модель, яка містить опис об’єкта або явища, в
якому зазначені лише ті властивості, які важливі для розв’язування конкретної
задачі.
Наприклад, фотографія веселки, розклад руху автобусів, портрет науковця,
хімічна формула речовини.
Інформаційні моделі за формою подання розподіляють на:
Вербальні:
 словесні – усні та письмові описи;
Знакові:
 графічні – рисунки, креслення, карти тощо;
 структурні – таблиці, графіки, діаграми, схеми тощо;
 математичні – формули, рівняння, функції тощо;
 спеціальні – хімічні формули, записи шахових партій тощо.
Приклади інформаційних моделей для розробки холодильника наведено в
таблиці. (Дивіться на слайді)
Матеріальна модель – це модель об’єкта або явища, яка відтворює його
фізичні та геометричні властивості.
Наприклад, географічні карти, манекени, глобус, муляжі, макети споруд.
За галузями використання моделі розподіляють на:
 навчальні;
 дослідні;
 науково-технічні;
 ігрові;
 інші.
Проведення комплексу вправ для зняття м’язового напруження.
V. Узагальнення та систематизація набутих знань.
1. Наведіть можливі варіанти дослідження для предметної області:
 торгівля;
 сільське господарство;
 медицина;
 мода.
2. Наведіть приклади інформаційних моделей, які ви бачили в
кабінетах: української мови та літератури, хімії, біології, географії.
3. Наведіть приклади матеріальних моделей, які є у вас вдома.
4. Визначне форму подання наведених моделей:
 макет літака;
 збірник поезії;
 портрет Кобзаря;
 накреслений план евакуації у школі;
 графік чергувань у класі;
 формула обʹєму води в басейні;
 список учнів класу;
 записи шахової партії іграків;
 схема метрополітену;
 графік коливання температури повітря за місяць;
 карта твого міста.
5. Назвіть причину створення моделі наступних обʹєктів:
 гелікоптер;
 Марс;
 молекула води;
 динозавр;
 штучне око.
6. Створіть у різних формах подання інформаційні моделі обʹєкта
«птах» з точки зору музиканта та орнітолога.
7. Створіть математичну модель для визначення обʹєму куба, якщо його
довжина 12 см, ширина 11 см, висота 9 см.
VI. Підбиття підсумків уроку
Рефлексія.
 Що ви навчилися робити?
 Що нового дізналися?
 Що вам сподобалося найбільше?
Учням, які найбільше проявили себе виставити оцінки.
VII. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника 2.1 (ст. 35)
Виконати завдання 5, 7 (ст. 39)

More Related Content

PPT
7 клас урок 5
DOCX
5 клас урок
PPTX
візитка павлоградської зш №12
DOCX
Урок 14, 6 клас
PPT
екологічне виховання на уроках математики
PPTX
реалізація компетентнісного підходу на уроках інформатики
PPTX
про Steam 2017
PDF
7 клас урок 5
5 клас урок
візитка павлоградської зш №12
Урок 14, 6 клас
екологічне виховання на уроках математики
реалізація компетентнісного підходу на уроках інформатики
про Steam 2017

Similar to 7 клас урок 5 (20)

PPTX
моделювання
PPT
моделі. типи моделей
PPT
Поняття моделі
PDF
7 клас 5 урок. Моделі. Типи Моделей.
PDF
7 клас 6 урок. Етапи побудови інформаційної моделі. Побудова інформаційних м...
DOCX
Урок №5. Поняття моделі. Типи моделей. Форми подання інформаційної моделі.
PPTX
моделювання
PPTX
поняття моделі
DOCX
PDF
STREAM-освіта – новий інтеграційний підхід до розвитку, виховання і навчання ...
PPTX
Bilous l
PDF
5_pr_m_2022.pdf
DOC
тіла обертання навколо нас (2)
DOCX
Теми проектів з хімії 2017
PPTX
шаблон
PDF
Внесок українських учених у розвиток космонавтики. Екологічні аспекти розвитк...
моделювання
моделі. типи моделей
Поняття моделі
7 клас 5 урок. Моделі. Типи Моделей.
7 клас 6 урок. Етапи побудови інформаційної моделі. Побудова інформаційних м...
Урок №5. Поняття моделі. Типи моделей. Форми подання інформаційної моделі.
моделювання
поняття моделі
STREAM-освіта – новий інтеграційний підхід до розвитку, виховання і навчання ...
Bilous l
5_pr_m_2022.pdf
тіла обертання навколо нас (2)
Теми проектів з хімії 2017
шаблон
Внесок українських учених у розвиток космонавтики. Екологічні аспекти розвитк...
Ad

More from antalia1010 (20)

DOCX
завдання на період припинення занять
PPTX
Inf 6 klas
DOCX
5 клас
PDF
інформатика підручник для 6 класу авт. ривкінд
PDF
інфрматика підручник 5 клас ривкінд 2016
PDF
новый документ(1)
DOCX
головне меню за допомогою Label
PPTX
7 клас урок 13
DOCX
завдання на період припинення занять для 6 класу
DOCX
Завдання для 5 класу
DOCX
бесіда психолога з батьками
PPTX
коршак
PPTX
DOCX
свято казки
DOCX
обрати варіант завдання відповідно списку у журналі
DOC
тема транспорт
DOC
тема транспорт
завдання на період припинення занять
Inf 6 klas
5 клас
інформатика підручник для 6 класу авт. ривкінд
інфрматика підручник 5 клас ривкінд 2016
новый документ(1)
головне меню за допомогою Label
7 клас урок 13
завдання на період припинення занять для 6 класу
Завдання для 5 класу
бесіда психолога з батьками
коршак
свято казки
обрати варіант завдання відповідно списку у журналі
тема транспорт
тема транспорт
Ad

Recently uploaded (20)

PDF
8_h_y_2025 - л плдвап лвоатпл оявтаплоявт
PDF
1_am_k_2024 - вяла плдвао плвчао лдпав лд
PDF
1_am_g_2024 - двлпоядл овп лчаво пдлвав длп
PPTX
Геометрія Евкліда» (Elementa practica…(1625 р.)
PDF
8_zl_n_2025 - яіо иалояіви аівол иілв тиа
PPTX
Звіт самооцінювання 2024-2025 навчальний рік
PDF
Тарас Шевченко "Думка". Аналіз вірша. Допомога учню
PDF
Тарас Григорович Шевченко. Біографія поета
PDF
1_mis_m_2024 - ядлв оядлівоа ІДлвоа ідлва
PDF
8_ul_a_2025 - ят ідялівта лявт аяьвта явт
PDF
Результати вибору електронних версій оригінал-макетів підручників для 3 класу...
PDF
1_yds_gil_2024-2 - ялівр аялівра ліявора
PDF
Пісні літературного походження. Допомога учню
PDF
Учитель. Оратор. Ерудит: Анатолій Добрянський (1935-2003)
PDF
2_am_g_2024 - влопіл поялвіоп лв поввчла
PDF
8_f_m_2025 - яірваоліяв аолівта ліовтааіл
PDF
1_mis_r_2024 - ялво пждіявоп дявло пялдво
PDF
Результати вибору електронних версій оригінал-макетів підручників для 1 класу...
PDF
Леся Українка. Аналіз поезій (6 клас). Допомога учню
PDF
8_in_k_2025 - ялв оплдвоа лпваодл пов пп
8_h_y_2025 - л плдвап лвоатпл оявтаплоявт
1_am_k_2024 - вяла плдвао плвчао лдпав лд
1_am_g_2024 - двлпоядл овп лчаво пдлвав длп
Геометрія Евкліда» (Elementa practica…(1625 р.)
8_zl_n_2025 - яіо иалояіви аівол иілв тиа
Звіт самооцінювання 2024-2025 навчальний рік
Тарас Шевченко "Думка". Аналіз вірша. Допомога учню
Тарас Григорович Шевченко. Біографія поета
1_mis_m_2024 - ядлв оядлівоа ІДлвоа ідлва
8_ul_a_2025 - ят ідялівта лявт аяьвта явт
Результати вибору електронних версій оригінал-макетів підручників для 3 класу...
1_yds_gil_2024-2 - ялівр аялівра ліявора
Пісні літературного походження. Допомога учню
Учитель. Оратор. Ерудит: Анатолій Добрянський (1935-2003)
2_am_g_2024 - влопіл поялвіоп лв поввчла
8_f_m_2025 - яірваоліяв аолівта ліовтааіл
1_mis_r_2024 - ялво пждіявоп дявло пялдво
Результати вибору електронних версій оригінал-макетів підручників для 1 класу...
Леся Українка. Аналіз поезій (6 клас). Допомога учню
8_in_k_2025 - ялв оплдвоа лпваодл пов пп

7 клас урок 5

  • 1. 7 КЛАС УРОК №5 Тема:Поняття моделі. Типи моделей. Мета: навчальна:сформуватипоняття моделі, предметної галузі, інформаційної моделі, матеріальної моделі; розвивальна: розвивати вміння узагальнювати, міркувати, виділяти головне та систематизувати здобуту інформацію, застосовувати знання на практиці; виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, інтерес до вивчення інформатики. Тип уроку: засвоєння нових знань. Хід уроку I. Організаційний момент. Вітання з класом. Перевірка присутностіі готовностіучнів до уроку. Перевірка виконання домашнього завдання. II. Актуалізаціяопорних знань. Фронтальне опитування 1. Що таке об’єкт? Наведіть приклади. Об'єкт — це єдине ціле, яке можна відрізнити від іншого. Щоб розрізняти об’єкти, кожному з них дають назву, яка формує уявлення його можливості. Об’єктом може бути істота, явище природи або предмет. Хлопчик, яблуко, дощ, прапор, собака, будинок. 2. Що таке множина об’єктів? Множина об’єктів — це сукупність різноманітних об’єктів, об’єднаних за деякими ознаками. Об’єкти довільної природи, що утворюють множину, називають її елементами. 3. Що таке властивості об’єкта? Властивості об'єкта — це особливість, стан і поведінка об’єкта. 4. Наведіть приклад властивостей об’єкта «яблуко», «учень». Наприклад, для об’єкта «яблуко» можна назвати такі властивості: розмір, колір, смак, тривалість зберігання.
  • 2. Наприклад, для об’єкта«учень» можна назвати такі властивості: стать, вік, рівень навчальних досягнень, участь у позакласних заходах, зріст, відвідування спортивних секцій, участь в олімпіадах. III. Мотиваціянавчальноїдіяльності. Вступна бесіда. Сьогодні ми починаємо вивчати тему «Моделювання». Вивчаючи інформатику в 5 класі, ви вже ознайомилися з поняттям об’єкт, властивості об’єктів, значення властивостей. Ви вже навчилися об’єднувати об’єкти в групи за певними властивостями. Як можна використати вивчення властивостей об’єктів навколишнього світу? Сьогодні ми дізнаємося, що таке модель, предметна галузь, інформаційна модель. Людина завжди намагалася пізнати світ навколо себе та дослідити об’єкти, які її оточують. Але не завжди це дослідження є безпечним чи можливим. Розглянемо кілька прикладів: дослідження в області ядерної енергетики пов’язані з ризиком для здоров’я людей та забруднення навколишнього середовища; людство, ще не має таких космічних апаратів щоб дослідити космічні об’єкти, які знаходяться на великій відстані; існують дослідження, що дуже дорого коштують; об’єкт є дуже малим або великим за розміром (Марс, атом); об’єктне існує в даний момент часу (динозаври); процес дуже повільний або швидкий (еволюція живого на Землі, швидкість звуку). Через такі причини реальні об’єкти замінюють на їх моделі. Перш ніж почати будувати споруди розробляють їх архітектурні моделі, так само розробляють моделі літаків, одягу, процесу руху електронів навколо ядра. IV. Повідомлення нового матеріалу. У школі ви бачили такі моделі об’єктів, як глобус, карта України, модель Сонячної системи та ін. Кожен об’єкт має багато властивостей і для створення його моделі обирають ті властивості, які необхідні для конкретного дослідження. Тобто створюють новий об’єкт, який спрощено відображає потрібні для даного дослідження властивості. Модель – спрощене подання реального об’єкта, явища або процесу, який має властивості, суттєві для даного дослідження. Процес створення моделі називається моделюванням. Чому не дослідити сам оригінал? Навіщо створювати модель? Для цього може існувати багато причин:
  • 3.  оригінал може вже чи ще не існувати (пристрої для побудову єгипетських пірамід, глобальна катастрофа унаслідок падіння метеорити чи атомного бомбардування);  реально цей об'єкт не можна побачити чи охопити (земної кулі, сонячної системи, галактика, молекула, атом, ядро, елементарна частинка);  людина хоче ознайомитися з об'єктом, але не має можливості потрапити на місце його розташування (модель Ейфелевої башти, єгипетської піраміди, Софіївського собору тощо);  досліджуваний процес небезпечний для життя (ядерна реакція). Таких аргументів можна подати багато. І, якщо поміркувати, можете згадати багато моделей, з якими людина стикається у своєму житті. Спробуйте згадати: глобус, іграшка, рівняння хімічної реакції, креслення, фізична формула, географічна мапа, розклад уроків, муляжі фруктів у кабінеті біології, система класифікації живих організмів, ілюстрації до художніх творів. Типи моделей Моделі можна класифікувати за способом подання, за галузями використання. За способом подання моделі розподіляють на інформаційні та матеріальні. Інформаційна модель – це модель, яка містить опис об’єкта або явища, в якому зазначені лише ті властивості, які важливі для розв’язування конкретної задачі. Наприклад, фотографія веселки, розклад руху автобусів, портрет науковця, хімічна формула речовини. Інформаційні моделі за формою подання розподіляють на: Вербальні:  словесні – усні та письмові описи; Знакові:  графічні – рисунки, креслення, карти тощо;  структурні – таблиці, графіки, діаграми, схеми тощо;  математичні – формули, рівняння, функції тощо;  спеціальні – хімічні формули, записи шахових партій тощо. Приклади інформаційних моделей для розробки холодильника наведено в таблиці. (Дивіться на слайді)
  • 4. Матеріальна модель – це модель об’єкта або явища, яка відтворює його фізичні та геометричні властивості. Наприклад, географічні карти, манекени, глобус, муляжі, макети споруд. За галузями використання моделі розподіляють на:  навчальні;  дослідні;  науково-технічні;  ігрові;  інші. Проведення комплексу вправ для зняття м’язового напруження. V. Узагальнення та систематизація набутих знань. 1. Наведіть можливі варіанти дослідження для предметної області:  торгівля;  сільське господарство;  медицина;  мода. 2. Наведіть приклади інформаційних моделей, які ви бачили в кабінетах: української мови та літератури, хімії, біології, географії. 3. Наведіть приклади матеріальних моделей, які є у вас вдома. 4. Визначне форму подання наведених моделей:  макет літака;  збірник поезії;  портрет Кобзаря;  накреслений план евакуації у школі;  графік чергувань у класі;  формула обʹєму води в басейні;  список учнів класу;  записи шахової партії іграків;  схема метрополітену;  графік коливання температури повітря за місяць;  карта твого міста. 5. Назвіть причину створення моделі наступних обʹєктів:  гелікоптер;  Марс;  молекула води;  динозавр;  штучне око. 6. Створіть у різних формах подання інформаційні моделі обʹєкта «птах» з точки зору музиканта та орнітолога.
  • 5. 7. Створіть математичну модель для визначення обʹєму куба, якщо його довжина 12 см, ширина 11 см, висота 9 см. VI. Підбиття підсумків уроку Рефлексія.  Що ви навчилися робити?  Що нового дізналися?  Що вам сподобалося найбільше? Учням, які найбільше проявили себе виставити оцінки. VII. Домашнє завдання Опрацювати відповідний параграф підручника 2.1 (ст. 35) Виконати завдання 5, 7 (ст. 39)