Γιατί διάλεξα την Ιλιάδα και 
συγκεκριμένα την «Πατρόκλεια» 
Η "Ιλιάδα" του Ομήρου παραμένει λαμπρό και 
αδιάβρωτο σημείο αναφοράς στον παγκόσμιο 
πολιτισμό,ένα από τα αρχαιότερα κείμενα της 
ευρωπαϊκής λογοτεχνίας. Ο Όμηρος 
δημιούργησε ένα ποιητικό έργο μοναδικό, που 
επέδρασε όχι μόνο στον Ελληνικό, αλλά και 
στο Δυτικό πολιτισμό. Στη σύνθεσή της η 
Ιλιάδα έχει μια θαυμάσια πλοκή και αρμονική 
και καλλιτεχνική διάταξη. Κάθε μέρος της έχει 
αρτιότητα και τη δική του δομή, ενώ το 
ολοκληρωμένο της νόημα δίνεται μόνο μέσα 
από το γενικό πλαίσιο του έργου.
Η ραψωδία Π (ειδικά ο θάνατος του Πατρόκλου, που 
συμβαίνει στο τέλος της ραψωδίας) κατέχει σπουδαία θέση 
μέσα στο έπος, σηματοδοτώντας σημαντικά γεγονότα για την 
προώθηση της πλοκής και προοικονομώντας τη δράση του 
έργου. 
α) περιγράφει την αριστεία και τον θάνατο του Πατρόκλου. 
Ειδικότερα, ο θάνατος του Πατρόκλου εξυπηρετεί την 
προώθηση της πλοκής του έπους με την επιστροφή 
του Αχιλλέα στον πόλεμο και τον θάνατο του Έκτορα· 
β) ανατροφοδοτείται η δράση του έργου με την εγκατάλειψη 
της οργής του Αχιλλέα κατά του Αγαμέμνονα και την 
πυροδότηση μιας εκδικητικής οργής για τον Έκτορα · 
γ) αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση για τους Τρώες· 
δ) μετά το ζενίθ με την αριστεία και τον θρίαμβο του 
Πατρόκλου φθάνουμε στο ναδίρ με τον θάνατό του λόγω 
της υπέρβασης του μέτρου. Υπάρχουν, δηλαδή, στοιχεία 
αρχαίας τραγωδίας (Jones 2010, 222).
ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑ
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ 
• ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: 
Ραψωδία Π (στίχοι 684-806) 
• Στο ΑΠ διατίθενται 3 ώρες για την 
ενότητα 684-867.Το συγκεκριμένο σχέδιο 
μαθήματος αφορά την ενότητα 684-806 
,στην οποία αφιέρωσα 2 ώρες .
Διδακτικοί στόχοι 
Επιδιώκεται οι μαθητές : 
1.Να γνωρίσουν τις τελευταίες φάσεις της 
αριστείας του Πατρόκλου και να διαπιστώσουν 
την αξία και τη γενναιότητά του. 
2.Να διαπιστώσουν την ηθική αρχή που διέπει την 
ομηρική ποίηση: 
ΑΤΗ –ΥΒΡΗ- ΝΕΜΕΣΗ-ΤΙΣΗ 
3.Να προβληματιστούν σχετικά με το ρόλο των 
θεών και συγκεκριμένα του Απόλλωνα 
4.Να κατανοήσουν και να εμπεδώσουν τρόπους 
αφηγηματικής τεχνικής (αποστροφή, παρομοίωση, 
προοικονομία).
ΜΕΘΟΔΟΣ :Αναλυτική-Συνθετική 
Εποπτικά μέσα : 
• Φωτοτυπίες- πίνακας 
• Βιντεοπροβολέας 
• Πορεία διδασκαλίας :Ανάλυση- 
σύνθεση
Στάδια πορείας 
1. Αφόρμηση 
Η αφόρμηση γίνεται από το προηγούμενο 
μάθημα ,όπου έχει γίνει η περιληπτική 
αναδιήγηση της ραψωδίας Π και ζητάμε 
από τους μαθητές μας συγκεκριμένα να 
εντοπίσουν τα κατορθώματα του 
Πατρόκλου, από τη στιγμή που βγαίνει 
στη μάχη (υποχώρηση των Τρώων 
,σώζει το καράβι του Πρωτεσίλαου 
,σκοτώνει πολυάριθμους εχθρούς 
,μονομαχεί με το Σαρπηδόνα).
2. Ανάγνωση «μετ’ ήθους» από το 
διδάσκοντα 
3. Σύντομη απόδοση περιεχομένου 
από τους μαθητές 
4. Αναγράφουμε στον πίνακα την 
κατευθυντήρια ιδέα της ενότητας: 
«Άνοδος και πτώση του Πατρόκλου»
5.ΑΝΑΛΥΣΗ 
i)ΑΡΙΣΤΕΙΑ 
Έχοντας αναφέρει σε προηγούμενη ενότητα, τι είναι 
στον Όμηρο η αριστεία και ποιά είναι τα τυπικά της 
στάδια ( τα παιδιά τα έχουν καταγράψει στο τετράδιό 
τους) εντοπίζουμε στην αριστεία του Πατρόκλου 
κάποια από τα στάδια αυτά :α) Ορμά ακάθεκτος στη 
μάχη και σκορπάει το θάνατο, σκοτώνοντας τους 
εχθρούς τον ένα μετά τον άλλο (στ.693 κκ), 
• β) συγκρούστηκε με τον πιο ισχυρό αντίπαλο τον 
Έκτορα (έστω κι αν αστόχησε σκοτώνοντας τον 
ηνίοχό του Κεβριόνη ) στ.733 κκ, 
• γ )Παρουσιάζεται η τεχνική της « αποτυχημένης 
απόπειρας »,καθώς ο επικός ήρωας χυμάει τρεις 
φορές και την τέταρτη τον αναχαιτίζει ο Απόλλωνας.
δ) η δράση του παρουσιάζεται με 
παραστατικές παρομοιώσεις ,άλλοτε 
απλές(στ.705,στ.786,στ.752) και άλλοτε 
εκτεταμένες(στ.757-761,765-771). 
Στο σημείο αυτό καλούμε τα παιδιά ,όχι 
μόνο να εντοπίσουν τις παρομοιώσεις 
,αλλά τις εκτεταμένες να τις αναλύσουν 
στα συνθετικά τους μέρη (αναφορικό. 
δεικτικό μέρος και κοινός όρος)
ii)Σχήμα αποστροφής 
και προοικονομία 
Στους στίχους 692,707,744,754,787, 
επισημαίνουμε στους μαθητές μας το σχήμα της 
αποστροφής ,όπου ο Όμηρος διακόπτει την 
αντικειμενική του αφήγηση και με συγκινητικό 
τρόπο απευθύνεται σε δεύτερο πρόσωπο στον 
ήρωα με λόγο ,γεμάτο θλίψη και οικτιρμό. Τι 
δηλώνουν αυτές οι αποστροφές; 
Α) την ειλικρινή συμπάθεια του ποιητή προς την 
ευγενική και φλογερή ψυχή του Πατρόκλου. 
Β) την πικρόχολη διάθεσή του ενόψει του χαμού 
ενός τέτοιου ήρωα. 
Γ) την πονεμένη ειρωνεία του βλέποντας τον 
Πάτροκλο να προκαλεί μόνος του τη μοίρα του 
και να οδεύει άφευκτα προς το θάνατό του.
• Σε αυτό το σημείο επισημαίνουμε στους 
μαθητές το στίχο 682 «ποία τύφλωσις».όπου 
ο ποιητής κάνει λόγο για την Άτη ,τη μέθη 
της νίκης που γέμισε αλαζονεία τον ήρωα και 
ξέχασε τις συμβουλές του Αχιλλέα 
,παρασύροντάς τον στα δόκανα της Ύβρης. 
(Υπενθυμίζουμε τους συντρόφους του Οδυσσέα 
και τον Αίγισθο από τη ραψωδία α της 
Οδύσσειας, καθώς και τους μνηστήρες). 
• Προοικονομείται από τον ποιητή ο θάνατος 
του ήρωα(στ.686-687 και στ.693).Στους 
στίχους 707-708 προσημαίνεται η άλωση της 
Τροίας και ο χαμός του Αχιλλέα και του 
Πατρόκλου πριν απ’αυτήν.
iii) Ο Θεός Απόλλωνας 
• Ένας μαθητής διαβάζει τους στίχους 786- 
804,όπου ο Απόλλωνας αφοπλίζει τον 
ήρωα ,χτυπώντας τον από πίσω, με τη θεϊκή 
του υπόσταση (επισήμανση της διαφοράς 
επιφάνειας και ενανθρώπισης ). 
Εδώ πρέπει να τονίσουμε στα παιδιά, αφού 
πρώτα μας χαρακτηρίσουν αυθόρμητα τον 
Απόλλωνα, ότι ο Απόλλωνας, πράγματι 
χρησιμοποιεί τρόπους ηθικά απαράδεκτους 
(δόλος και άνανδρη αντιμετώπιση του 
αντιπάλου) . Η επίθεσή του είναι ύπουλη.
• Όμως οι ενέργειες των θεών δεν 
κρίνονται με βάση τον ηθικό κώδικα 
που ρυθμίζει τις ανθρώπινες 
σχέσεις ,καθώς δεν ισχύουν γι’ 
αυτούς με τα ανθρώπινα μέτρα οι 
έννοιες καλό και κακό, ηθικό και 
ανήθικο ,δίκαιο και άδικο. Η Όλγα 
Κομνηνού-Κακριδή αναφέρει ότι «οι 
θεοί του Ολύμπου δεν είναι δεμένοι 
με ηθικούς περιορισμούς».
iv) O αριθμός τρία 
• Στην ενότητα αυτή παρατηρούμε επίσης τη 
χρήση του αυξητικού κανόνα του τρία και των 
πολλαπλασίων του.Τονίζουμε την παρουσία του 
στα δημοτικά μας τραγούδια και παραμύθια ,με 
ανάλογα παραδείγματα ,για να επισημάνουμε και 
τη συνέχεια της λογοτεχνικής μας παράδοσης. 
• Τρεις επιθέσεις κάνει ο Πάτροκλος στα τείχη 
της Τροίας ,τρεις φορές σκοτώνει από εννιά 
αντιπάλους την κάθε φορά ,σε τρεις φάσεις 
γίνεται η πτώση του και με τρεις δράστες 
(Απόλλωνας ,Εύφορβος ,Έκτορας ).Στην 
ενότητα αυτή, βέβαια, βλέπουμε τον 
Απόλλωνα.
6.ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ 
Προχωρούμε σε σύνθεση των όσων βγήκαν 
αναλυτικά μέσα από συζήτηση 
με συνεχείς αναφορές στο κείμενο που μας 
οδήγησε και μας στήριξε σε όλη τη διδακτική 
πορεία. Καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι η 
αριστεία του Πατρόκλου ήταν βαθιά τραγική 
,αφού πραγματοποιήθηκε με στόχο την 
καταστροφή του, γιατί μόνον έτσι θα 
επιστρέψει ο Αχιλλέας και θα σκοτωθεί ο 
Έκτορας, για να ολοκληρωθεί ο ιλιαδικός 
μύθος.
Υπενθυμίζεται ότι στον τρωικό μύθο και 
πόλεμο ο Αχιλλέας προορίζεται να 
σκοτωθεί νωρίς, όπως δηλώνει και το 
λογοτυπικό κατηγόρημα ωκύμορος. Στον 
ιλιαδικό, όμως, μύθο και πόλεμο αντ' 
αυτού σκοτώνεται ο Πάτροκλος. Η 
«Πατρόκλεια» επομένως αναπληρώνει την 
παραλειπόμενη στην Ιλιάδα «Αχιλληίδα». 
Πρόκειται για αποκαλυπτικό ελιγμό του 
ποιητή της Ιλιάδας, με τον οποίο το 
κορυφαίο αρχαϊκό έπος καθίσταται πρώιμη 
τραγωδία. 
Δ.ΜΑΡΩΝΙΤΗΣ
ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ 
ΑΣΚΗΣΕΙΣ(Α) 
Μπορούμε να παραθέσουμε δημοτικά τραγούδια 
,όπου επαινείται το ιπποτικό πνεύμα και 
καταδικάζεται η χρήση δόλου στην αντιμετώπιση 
του εχθρού. (από το βιβλίο του καθηγητή). 
Στο απόσπασμα που ακολουθεί ο ήρωας ψέγει 
τους αντιπάλους του για την άνανδρη 
συμπεριφορά τους, όπως θα μπορούσε να κάνει 
και ο Πάτροκλος εναντίον αυτών που 
συνέβαλαν στο θάνατο του: 
«Μαργαριτιώτες άπιστοι, νυχτοπαλικαράδες, 
εγώ αν σκότωσα πολλούς, πολλούς απ' τους 
δικούς σας, 
παλικαρίσια το 'κανα, δε σκότωνα τη νύχτα...»
«Ο θάνατος του Διγενή» (Β) 
[Απόσπασμα ακριτικού τραγουδιού που εξυμνεί 
τα υπεράνθρωπα κατορθώματα αλλά και το 
τέλος του Διγενή] 
«...Σπίτι δεν τον εσκέπαζε, σπήλιο δεν τον 
εχώρει 
τα όρη εδιασκέλιζε , βουνού κορφές επήδα, 
χαράκι' αμαδολόγαγε και ριζιμιά ξεκούνιε. 
Στο βίτσιμά πιανε πουλιά, στο πέταμα 
γεράκια, 
στο γλάκιο και στο πήδημα τα λάφια και τ' 
αγρίμια. 
Ζηλεύγει ο Χάρος, με χωσιά μακρά 
τονε βιγλίζει, 
κι ελάβωσέ του την καρδιά και την ψυχή του 
πήρε». 
(Ν. Πολίτης, Εκλογή από τα τραγούδια του 
ελληνικού λαού, εκδόσεις «γράμματα»)
ΑΣΚΗΣΕΙΣ 
• 1.Ποια είναι τα τελευταία κατορθώματα 
του Πατρόκλου; Αφού μελετήσετε και 
την περιληπτική αναδιήγηση της 
ραψωδίας, να δείξετε ότι όλη η δράση 
του ήρωα στη ραψωδία Π έχει τα 
χαρακτηριστικά της αριστείας με 
αποκορύφωμα τους στίχους 783-785.
2. Πού φαίνεται η συμπάθεια του ποιητή για 
τον Πάτροκλο; Να σημειώσετε τα σχετικά 
χωρία του κειμένου. 
ΑΣΚΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ 
ΜΕ ΤΟ ΔΙΓΕΝΗ ΑΚΡΙΤΑ 
3. Να συγκρίνετε τη συμπεριφορά και το ρόλο του 
Απόλλωνα στο θάνατο του Πάτροκλου με τον 
τρόπο τον οποίο χρησιμοποιεί ο Χάρος, για να 
σκοτώσει τον Διγενή στο ακριτικό τραγούδι που 
εξυμνεί τα υπεράνθρωπα κατορθώματα του ακρίτη 
. 
Να ελέγξετε τι επιδιώκουν τόσο ο Όμηρος όσο και 
ο ανώνυμος ποιητής του ακριτικού τραγουδιού με 
το να αποδίδουν παρόμοιες συμπεριφορές στον 
Φοίβο και στον Χάρο αντίστοιχα.
ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ 
 ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ 
 ΟΜΗΡΟΥ ΙΛΙΑΣ:ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΤΟΣ 
 OΜΗΡΟΥ ΙΛΙΑΔΑ:ΣΑΜΑΡΑ ΜΑΡΙΑ 
 
ΟΜΗΡΙΚΑ 
ΜΕΓΑΘΕΜΑΤΑ:Δ.ΜΑΡΩΝΙΤΗ,Εκδ.Κέδρος. 
 Σχέδιο και τεχνική της Ιλιάδας :Όλγα Κομνηνού- 
Κακριδή ,Εκδ. Εστία. 
 http://users.sch.gr/ipap/Ellinikos 
%20Politismos/Yliko/OMHROS-ILIADA/ 
Iliada/Iliada25.htm
ΆΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ 
• Με τα τεχνολογικά εργαλεία « wordle- 
σύννεφα λέξεων »,«tagxedo» και «hot 
potatoes» μπορούν οι μαθητές μας να 
δημιουργήσουν δικά τους σύννεφα λέξεων από 
στίχους της ραψωδίας Π και να λύσουν 
πρωτότυπες ασκήσεις. Βλέπουμε στις 
επόμενες διαφάνειες. 
• Επίσης στον βιντεοπροβολέα μπορούν να 
παρακολουθήσουν ,στην παρακάτω 
ιστοσελίδα:http://www.slideshare.net/sofiah 
antzi/ss-33238361,ενδιαφέρον υλικό με 
ασκήσεις και δραστηριότητες ,για όλη την 
Ιλιάδα.
wordle
tagxedo
HOT POTATOES
HOT POTATOES
ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑΣ
ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑΣ
ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑΣ
ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑΣ

More Related Content

PDF
ΟΜΗΡΟΥ ΟΔΥΣΣΕΙΑ - α 109-497 - ΕΝΟΤΗΤΕΣ 3-5 - Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ- ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 2019
PPTX
ραψωδια χ
DOC
Λογοτεχνια Έρωτος Αποτελέσματα
PPTX
πώς μπορεί το σχολείο να προασπίσει την ειρήνη;
PDF
Μ. Καραγάτσης, Ένας Pώσος συνταγματάρχης στη Λάρισα. Κείμενα Νεοελληνικής Λογ...
PDF
Η πόλη-κράτος και η εξέλιξη του πολιτεύματος: Σημειώσεις μαθήματος-Φύλλο εργα...
PPTX
Σχεδιο διδασκαλιας στην Ιλιάδα ραψωδία Ω.pptx
DOCX
επαναληπτικό τεστ στην εισαγωγή της δραματικής ποίησης γ γυμνασίου
ΟΜΗΡΟΥ ΟΔΥΣΣΕΙΑ - α 109-497 - ΕΝΟΤΗΤΕΣ 3-5 - Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ- ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 2019
ραψωδια χ
Λογοτεχνια Έρωτος Αποτελέσματα
πώς μπορεί το σχολείο να προασπίσει την ειρήνη;
Μ. Καραγάτσης, Ένας Pώσος συνταγματάρχης στη Λάρισα. Κείμενα Νεοελληνικής Λογ...
Η πόλη-κράτος και η εξέλιξη του πολιτεύματος: Σημειώσεις μαθήματος-Φύλλο εργα...
Σχεδιο διδασκαλιας στην Ιλιάδα ραψωδία Ω.pptx
επαναληπτικό τεστ στην εισαγωγή της δραματικής ποίησης γ γυμνασίου

What's hot (20)

PDF
Επαναληπτικό φυλλάδιο: Στην εποχή του τσιμέντου και της πολυκατοικίας
PDF
Ερωτόκριτος- Φύλλο Εργασίας
PPTX
Ιλιάδα , ραψωδια Π Ppt και ερωτήσεις
DOC
νινετ
PDF
Ν. Γλώσσα γ΄γυμνασίου - εκπαιδευτικό υλικό 3ης ενότητας
DOCX
"τα ζα" Στράτης Μυριβήλης
PDF
Γιώργος Ιωάννου, Να σαι καλά, δάσκαλε!
PPT
Συντακτική ανάλυση κειμένου 9
PDF
Κ.Π. Καβάφης: Όσο μπορείς
DOCX
τα φυλα στη λογοτεχνια (ολη η τραπεζα 2014 15)
PDF
Αρχαία Ελληνικά Β Γυμνασίου Ενότητα 7η: Ένας στοργικός ηγέτης
PDF
ΘΟΥΡΙΟΣ-ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
PDF
Παραθετικά επιθέτων -επιρρημάτων (θεωρία -ασκήσεις) Αρχαία ελληνικά
DOC
ΑΡΧΑΪΚΗ ΤΕΧΝΗ: ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
PDF
Ινδιάνος Σιάτλ, Ένα παλιό μήνυμα για το σύγχρονο κόσμο.
PDF
΄Oσκαρ Ουάιλντ, Ο πιστός φίλος
PDF
Λεξιλογικός πίνακας "καλός -ή -όν", ενότητα 4, Αρχαία Β Γυμνασίου
PDF
Ευριπίδη Ελένη, Β Επεισόδιο, 2η σκηνή, στίχοι 659-840
PDF
Ευριπίδη Ελένη, Β΄ επεισόδιο, 4η σκηνή, στ. 942-1139
PDF
Πολύβιος, Το χρέος του ιστορικού. Ενότητα 3, Αρχαία Β΄ Γυμνασίου
Επαναληπτικό φυλλάδιο: Στην εποχή του τσιμέντου και της πολυκατοικίας
Ερωτόκριτος- Φύλλο Εργασίας
Ιλιάδα , ραψωδια Π Ppt και ερωτήσεις
νινετ
Ν. Γλώσσα γ΄γυμνασίου - εκπαιδευτικό υλικό 3ης ενότητας
"τα ζα" Στράτης Μυριβήλης
Γιώργος Ιωάννου, Να σαι καλά, δάσκαλε!
Συντακτική ανάλυση κειμένου 9
Κ.Π. Καβάφης: Όσο μπορείς
τα φυλα στη λογοτεχνια (ολη η τραπεζα 2014 15)
Αρχαία Ελληνικά Β Γυμνασίου Ενότητα 7η: Ένας στοργικός ηγέτης
ΘΟΥΡΙΟΣ-ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Παραθετικά επιθέτων -επιρρημάτων (θεωρία -ασκήσεις) Αρχαία ελληνικά
ΑΡΧΑΪΚΗ ΤΕΧΝΗ: ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Ινδιάνος Σιάτλ, Ένα παλιό μήνυμα για το σύγχρονο κόσμο.
΄Oσκαρ Ουάιλντ, Ο πιστός φίλος
Λεξιλογικός πίνακας "καλός -ή -όν", ενότητα 4, Αρχαία Β Γυμνασίου
Ευριπίδη Ελένη, Β Επεισόδιο, 2η σκηνή, στίχοι 659-840
Ευριπίδη Ελένη, Β΄ επεισόδιο, 4η σκηνή, στ. 942-1139
Πολύβιος, Το χρέος του ιστορικού. Ενότητα 3, Αρχαία Β΄ Γυμνασίου
Ad

Viewers also liked (8)

PPT
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ Α ΡΑΨΩΔΙΑ ΤΗΣ ΙΛΙΑΔΑΣ
PDF
ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
PDF
ΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣ
PPT
DOC
Ραψωδία Π 684-867
PDF
ΙΛΙΑΔΑ Β' Γυμνασίου (33 διαγωνίσματα)
PPTX
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΚΛΟΥ
DOCX
Ομήρου Ιλιάδα, σχολιασμός διδακτικών ενοτήτων
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ Α ΡΑΨΩΔΙΑ ΤΗΣ ΙΛΙΑΔΑΣ
ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣ
Ραψωδία Π 684-867
ΙΛΙΑΔΑ Β' Γυμνασίου (33 διαγωνίσματα)
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΚΛΟΥ
Ομήρου Ιλιάδα, σχολιασμός διδακτικών ενοτήτων
Ad

Similar to ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑΣ (20)

PDF
Ραψωδία Π 684- 867 ΣΧΟΛΙΑ
PPT
παρουσίαση1
DOCX
φυλλο εργασιασ ραψωδιασ π
PDF
Iλιάδα I 225 – 431
DOCX
Ραψωδία Ι 225 431
PPT
προοιμιο ιλιαδα
PPT
προοιμιο ιλιαδα
PPT
παρουσίαση2 enothta 8
PPT
O θάνατος του Πάτροκλου
PDF
ΙΛΙΑΔΑ Α 54 247 ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
PDF
Χρήσιμοι όροι στην Ιλιάδα
PPTX
Ο θάνατος του Έκτορα
PPT
Ο θάνατος του Πάτροκλου
PPTX
ΙΛΙΑΔΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
PDF
ομηρου ιλιαδα
DOC
οδυσσεια β τριμηνο (ε)
PDF
Πε02-Φιλολόγων 2000 (Διδακτική Μεθοδολογία)
PPTX
Ο θάνατος του Πάτροκλου
DOCX
Ραψωδία Ζ 369 529
DOC
διαγωνισμα 1ου τριμηνου στο μαθημα της Ιλιάδας
Ραψωδία Π 684- 867 ΣΧΟΛΙΑ
παρουσίαση1
φυλλο εργασιασ ραψωδιασ π
Iλιάδα I 225 – 431
Ραψωδία Ι 225 431
προοιμιο ιλιαδα
προοιμιο ιλιαδα
παρουσίαση2 enothta 8
O θάνατος του Πάτροκλου
ΙΛΙΑΔΑ Α 54 247 ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Χρήσιμοι όροι στην Ιλιάδα
Ο θάνατος του Έκτορα
Ο θάνατος του Πάτροκλου
ΙΛΙΑΔΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
ομηρου ιλιαδα
οδυσσεια β τριμηνο (ε)
Πε02-Φιλολόγων 2000 (Διδακτική Μεθοδολογία)
Ο θάνατος του Πάτροκλου
Ραψωδία Ζ 369 529
διαγωνισμα 1ου τριμηνου στο μαθημα της Ιλιάδας

More from milonitsa (20)

PPSX
Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ
PPTX
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ -ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑ
PPT
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
PPT
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ
PPS
ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ 4Ο.
PPT
ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑ
PPS
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ.....
PPS
ΤΑ ΕΠΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.....
PPT
WALT DISNEY
PPS
ΘΕΟΦΙΛΟΣ
PPSX
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΕΡΑ....
PPS
ΟΔΥΣΣΕΑΣ
PPT
Aγάπη, το δώρο της ζωής...από τον Αντώνη Νταλιάνη
PPT
Πάσχα , η γιορτή της Aναστάσεως και όχι μόνο.... Aντώνης Nταλιάνης
PPS
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.....
PPS
Η ΡΩΣΙΑ ΤΩΝ ΤΣΑΡΩΝ.....
PPS
ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ
PPS
ΒΙΕΝΝΗ....Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ!
PPS
ΧΑΜΕΝΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ.....ΒΟΣΠΟΡΟΣ
PPS
ΦΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ....
Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ -ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑ
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ
ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ 4Ο.
ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑ
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ.....
ΤΑ ΕΠΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.....
WALT DISNEY
ΘΕΟΦΙΛΟΣ
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΕΡΑ....
ΟΔΥΣΣΕΑΣ
Aγάπη, το δώρο της ζωής...από τον Αντώνη Νταλιάνη
Πάσχα , η γιορτή της Aναστάσεως και όχι μόνο.... Aντώνης Nταλιάνης
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.....
Η ΡΩΣΙΑ ΤΩΝ ΤΣΑΡΩΝ.....
ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ
ΒΙΕΝΝΗ....Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ!
ΧΑΜΕΝΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ.....ΒΟΣΠΟΡΟΣ
ΦΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ....

ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑΣ

  • 1. Γιατί διάλεξα την Ιλιάδα και συγκεκριμένα την «Πατρόκλεια» Η "Ιλιάδα" του Ομήρου παραμένει λαμπρό και αδιάβρωτο σημείο αναφοράς στον παγκόσμιο πολιτισμό,ένα από τα αρχαιότερα κείμενα της ευρωπαϊκής λογοτεχνίας. Ο Όμηρος δημιούργησε ένα ποιητικό έργο μοναδικό, που επέδρασε όχι μόνο στον Ελληνικό, αλλά και στο Δυτικό πολιτισμό. Στη σύνθεσή της η Ιλιάδα έχει μια θαυμάσια πλοκή και αρμονική και καλλιτεχνική διάταξη. Κάθε μέρος της έχει αρτιότητα και τη δική του δομή, ενώ το ολοκληρωμένο της νόημα δίνεται μόνο μέσα από το γενικό πλαίσιο του έργου.
  • 2. Η ραψωδία Π (ειδικά ο θάνατος του Πατρόκλου, που συμβαίνει στο τέλος της ραψωδίας) κατέχει σπουδαία θέση μέσα στο έπος, σηματοδοτώντας σημαντικά γεγονότα για την προώθηση της πλοκής και προοικονομώντας τη δράση του έργου. α) περιγράφει την αριστεία και τον θάνατο του Πατρόκλου. Ειδικότερα, ο θάνατος του Πατρόκλου εξυπηρετεί την προώθηση της πλοκής του έπους με την επιστροφή του Αχιλλέα στον πόλεμο και τον θάνατο του Έκτορα· β) ανατροφοδοτείται η δράση του έργου με την εγκατάλειψη της οργής του Αχιλλέα κατά του Αγαμέμνονα και την πυροδότηση μιας εκδικητικής οργής για τον Έκτορα · γ) αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση για τους Τρώες· δ) μετά το ζενίθ με την αριστεία και τον θρίαμβο του Πατρόκλου φθάνουμε στο ναδίρ με τον θάνατό του λόγω της υπέρβασης του μέτρου. Υπάρχουν, δηλαδή, στοιχεία αρχαίας τραγωδίας (Jones 2010, 222).
  • 4. ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ • ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Ραψωδία Π (στίχοι 684-806) • Στο ΑΠ διατίθενται 3 ώρες για την ενότητα 684-867.Το συγκεκριμένο σχέδιο μαθήματος αφορά την ενότητα 684-806 ,στην οποία αφιέρωσα 2 ώρες .
  • 5. Διδακτικοί στόχοι Επιδιώκεται οι μαθητές : 1.Να γνωρίσουν τις τελευταίες φάσεις της αριστείας του Πατρόκλου και να διαπιστώσουν την αξία και τη γενναιότητά του. 2.Να διαπιστώσουν την ηθική αρχή που διέπει την ομηρική ποίηση: ΑΤΗ –ΥΒΡΗ- ΝΕΜΕΣΗ-ΤΙΣΗ 3.Να προβληματιστούν σχετικά με το ρόλο των θεών και συγκεκριμένα του Απόλλωνα 4.Να κατανοήσουν και να εμπεδώσουν τρόπους αφηγηματικής τεχνικής (αποστροφή, παρομοίωση, προοικονομία).
  • 6. ΜΕΘΟΔΟΣ :Αναλυτική-Συνθετική Εποπτικά μέσα : • Φωτοτυπίες- πίνακας • Βιντεοπροβολέας • Πορεία διδασκαλίας :Ανάλυση- σύνθεση
  • 7. Στάδια πορείας 1. Αφόρμηση Η αφόρμηση γίνεται από το προηγούμενο μάθημα ,όπου έχει γίνει η περιληπτική αναδιήγηση της ραψωδίας Π και ζητάμε από τους μαθητές μας συγκεκριμένα να εντοπίσουν τα κατορθώματα του Πατρόκλου, από τη στιγμή που βγαίνει στη μάχη (υποχώρηση των Τρώων ,σώζει το καράβι του Πρωτεσίλαου ,σκοτώνει πολυάριθμους εχθρούς ,μονομαχεί με το Σαρπηδόνα).
  • 8. 2. Ανάγνωση «μετ’ ήθους» από το διδάσκοντα 3. Σύντομη απόδοση περιεχομένου από τους μαθητές 4. Αναγράφουμε στον πίνακα την κατευθυντήρια ιδέα της ενότητας: «Άνοδος και πτώση του Πατρόκλου»
  • 9. 5.ΑΝΑΛΥΣΗ i)ΑΡΙΣΤΕΙΑ Έχοντας αναφέρει σε προηγούμενη ενότητα, τι είναι στον Όμηρο η αριστεία και ποιά είναι τα τυπικά της στάδια ( τα παιδιά τα έχουν καταγράψει στο τετράδιό τους) εντοπίζουμε στην αριστεία του Πατρόκλου κάποια από τα στάδια αυτά :α) Ορμά ακάθεκτος στη μάχη και σκορπάει το θάνατο, σκοτώνοντας τους εχθρούς τον ένα μετά τον άλλο (στ.693 κκ), • β) συγκρούστηκε με τον πιο ισχυρό αντίπαλο τον Έκτορα (έστω κι αν αστόχησε σκοτώνοντας τον ηνίοχό του Κεβριόνη ) στ.733 κκ, • γ )Παρουσιάζεται η τεχνική της « αποτυχημένης απόπειρας »,καθώς ο επικός ήρωας χυμάει τρεις φορές και την τέταρτη τον αναχαιτίζει ο Απόλλωνας.
  • 10. δ) η δράση του παρουσιάζεται με παραστατικές παρομοιώσεις ,άλλοτε απλές(στ.705,στ.786,στ.752) και άλλοτε εκτεταμένες(στ.757-761,765-771). Στο σημείο αυτό καλούμε τα παιδιά ,όχι μόνο να εντοπίσουν τις παρομοιώσεις ,αλλά τις εκτεταμένες να τις αναλύσουν στα συνθετικά τους μέρη (αναφορικό. δεικτικό μέρος και κοινός όρος)
  • 11. ii)Σχήμα αποστροφής και προοικονομία Στους στίχους 692,707,744,754,787, επισημαίνουμε στους μαθητές μας το σχήμα της αποστροφής ,όπου ο Όμηρος διακόπτει την αντικειμενική του αφήγηση και με συγκινητικό τρόπο απευθύνεται σε δεύτερο πρόσωπο στον ήρωα με λόγο ,γεμάτο θλίψη και οικτιρμό. Τι δηλώνουν αυτές οι αποστροφές; Α) την ειλικρινή συμπάθεια του ποιητή προς την ευγενική και φλογερή ψυχή του Πατρόκλου. Β) την πικρόχολη διάθεσή του ενόψει του χαμού ενός τέτοιου ήρωα. Γ) την πονεμένη ειρωνεία του βλέποντας τον Πάτροκλο να προκαλεί μόνος του τη μοίρα του και να οδεύει άφευκτα προς το θάνατό του.
  • 12. • Σε αυτό το σημείο επισημαίνουμε στους μαθητές το στίχο 682 «ποία τύφλωσις».όπου ο ποιητής κάνει λόγο για την Άτη ,τη μέθη της νίκης που γέμισε αλαζονεία τον ήρωα και ξέχασε τις συμβουλές του Αχιλλέα ,παρασύροντάς τον στα δόκανα της Ύβρης. (Υπενθυμίζουμε τους συντρόφους του Οδυσσέα και τον Αίγισθο από τη ραψωδία α της Οδύσσειας, καθώς και τους μνηστήρες). • Προοικονομείται από τον ποιητή ο θάνατος του ήρωα(στ.686-687 και στ.693).Στους στίχους 707-708 προσημαίνεται η άλωση της Τροίας και ο χαμός του Αχιλλέα και του Πατρόκλου πριν απ’αυτήν.
  • 13. iii) Ο Θεός Απόλλωνας • Ένας μαθητής διαβάζει τους στίχους 786- 804,όπου ο Απόλλωνας αφοπλίζει τον ήρωα ,χτυπώντας τον από πίσω, με τη θεϊκή του υπόσταση (επισήμανση της διαφοράς επιφάνειας και ενανθρώπισης ). Εδώ πρέπει να τονίσουμε στα παιδιά, αφού πρώτα μας χαρακτηρίσουν αυθόρμητα τον Απόλλωνα, ότι ο Απόλλωνας, πράγματι χρησιμοποιεί τρόπους ηθικά απαράδεκτους (δόλος και άνανδρη αντιμετώπιση του αντιπάλου) . Η επίθεσή του είναι ύπουλη.
  • 14. • Όμως οι ενέργειες των θεών δεν κρίνονται με βάση τον ηθικό κώδικα που ρυθμίζει τις ανθρώπινες σχέσεις ,καθώς δεν ισχύουν γι’ αυτούς με τα ανθρώπινα μέτρα οι έννοιες καλό και κακό, ηθικό και ανήθικο ,δίκαιο και άδικο. Η Όλγα Κομνηνού-Κακριδή αναφέρει ότι «οι θεοί του Ολύμπου δεν είναι δεμένοι με ηθικούς περιορισμούς».
  • 15. iv) O αριθμός τρία • Στην ενότητα αυτή παρατηρούμε επίσης τη χρήση του αυξητικού κανόνα του τρία και των πολλαπλασίων του.Τονίζουμε την παρουσία του στα δημοτικά μας τραγούδια και παραμύθια ,με ανάλογα παραδείγματα ,για να επισημάνουμε και τη συνέχεια της λογοτεχνικής μας παράδοσης. • Τρεις επιθέσεις κάνει ο Πάτροκλος στα τείχη της Τροίας ,τρεις φορές σκοτώνει από εννιά αντιπάλους την κάθε φορά ,σε τρεις φάσεις γίνεται η πτώση του και με τρεις δράστες (Απόλλωνας ,Εύφορβος ,Έκτορας ).Στην ενότητα αυτή, βέβαια, βλέπουμε τον Απόλλωνα.
  • 16. 6.ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ Προχωρούμε σε σύνθεση των όσων βγήκαν αναλυτικά μέσα από συζήτηση με συνεχείς αναφορές στο κείμενο που μας οδήγησε και μας στήριξε σε όλη τη διδακτική πορεία. Καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι η αριστεία του Πατρόκλου ήταν βαθιά τραγική ,αφού πραγματοποιήθηκε με στόχο την καταστροφή του, γιατί μόνον έτσι θα επιστρέψει ο Αχιλλέας και θα σκοτωθεί ο Έκτορας, για να ολοκληρωθεί ο ιλιαδικός μύθος.
  • 17. Υπενθυμίζεται ότι στον τρωικό μύθο και πόλεμο ο Αχιλλέας προορίζεται να σκοτωθεί νωρίς, όπως δηλώνει και το λογοτυπικό κατηγόρημα ωκύμορος. Στον ιλιαδικό, όμως, μύθο και πόλεμο αντ' αυτού σκοτώνεται ο Πάτροκλος. Η «Πατρόκλεια» επομένως αναπληρώνει την παραλειπόμενη στην Ιλιάδα «Αχιλληίδα». Πρόκειται για αποκαλυπτικό ελιγμό του ποιητή της Ιλιάδας, με τον οποίο το κορυφαίο αρχαϊκό έπος καθίσταται πρώιμη τραγωδία. Δ.ΜΑΡΩΝΙΤΗΣ
  • 18. ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ(Α) Μπορούμε να παραθέσουμε δημοτικά τραγούδια ,όπου επαινείται το ιπποτικό πνεύμα και καταδικάζεται η χρήση δόλου στην αντιμετώπιση του εχθρού. (από το βιβλίο του καθηγητή). Στο απόσπασμα που ακολουθεί ο ήρωας ψέγει τους αντιπάλους του για την άνανδρη συμπεριφορά τους, όπως θα μπορούσε να κάνει και ο Πάτροκλος εναντίον αυτών που συνέβαλαν στο θάνατο του: «Μαργαριτιώτες άπιστοι, νυχτοπαλικαράδες, εγώ αν σκότωσα πολλούς, πολλούς απ' τους δικούς σας, παλικαρίσια το 'κανα, δε σκότωνα τη νύχτα...»
  • 19. «Ο θάνατος του Διγενή» (Β) [Απόσπασμα ακριτικού τραγουδιού που εξυμνεί τα υπεράνθρωπα κατορθώματα αλλά και το τέλος του Διγενή] «...Σπίτι δεν τον εσκέπαζε, σπήλιο δεν τον εχώρει τα όρη εδιασκέλιζε , βουνού κορφές επήδα, χαράκι' αμαδολόγαγε και ριζιμιά ξεκούνιε. Στο βίτσιμά πιανε πουλιά, στο πέταμα γεράκια, στο γλάκιο και στο πήδημα τα λάφια και τ' αγρίμια. Ζηλεύγει ο Χάρος, με χωσιά μακρά τονε βιγλίζει, κι ελάβωσέ του την καρδιά και την ψυχή του πήρε». (Ν. Πολίτης, Εκλογή από τα τραγούδια του ελληνικού λαού, εκδόσεις «γράμματα»)
  • 20. ΑΣΚΗΣΕΙΣ • 1.Ποια είναι τα τελευταία κατορθώματα του Πατρόκλου; Αφού μελετήσετε και την περιληπτική αναδιήγηση της ραψωδίας, να δείξετε ότι όλη η δράση του ήρωα στη ραψωδία Π έχει τα χαρακτηριστικά της αριστείας με αποκορύφωμα τους στίχους 783-785.
  • 21. 2. Πού φαίνεται η συμπάθεια του ποιητή για τον Πάτροκλο; Να σημειώσετε τα σχετικά χωρία του κειμένου. ΑΣΚΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΓΕΝΗ ΑΚΡΙΤΑ 3. Να συγκρίνετε τη συμπεριφορά και το ρόλο του Απόλλωνα στο θάνατο του Πάτροκλου με τον τρόπο τον οποίο χρησιμοποιεί ο Χάρος, για να σκοτώσει τον Διγενή στο ακριτικό τραγούδι που εξυμνεί τα υπεράνθρωπα κατορθώματα του ακρίτη . Να ελέγξετε τι επιδιώκουν τόσο ο Όμηρος όσο και ο ανώνυμος ποιητής του ακριτικού τραγουδιού με το να αποδίδουν παρόμοιες συμπεριφορές στον Φοίβο και στον Χάρο αντίστοιχα.
  • 22. ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ  ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ  ΟΜΗΡΟΥ ΙΛΙΑΣ:ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΤΟΣ  OΜΗΡΟΥ ΙΛΙΑΔΑ:ΣΑΜΑΡΑ ΜΑΡΙΑ  ΟΜΗΡΙΚΑ ΜΕΓΑΘΕΜΑΤΑ:Δ.ΜΑΡΩΝΙΤΗ,Εκδ.Κέδρος.  Σχέδιο και τεχνική της Ιλιάδας :Όλγα Κομνηνού- Κακριδή ,Εκδ. Εστία.  http://users.sch.gr/ipap/Ellinikos %20Politismos/Yliko/OMHROS-ILIADA/ Iliada/Iliada25.htm
  • 23. ΆΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ • Με τα τεχνολογικά εργαλεία « wordle- σύννεφα λέξεων »,«tagxedo» και «hot potatoes» μπορούν οι μαθητές μας να δημιουργήσουν δικά τους σύννεφα λέξεων από στίχους της ραψωδίας Π και να λύσουν πρωτότυπες ασκήσεις. Βλέπουμε στις επόμενες διαφάνειες. • Επίσης στον βιντεοπροβολέα μπορούν να παρακολουθήσουν ,στην παρακάτω ιστοσελίδα:http://www.slideshare.net/sofiah antzi/ss-33238361,ενδιαφέρον υλικό με ασκήσεις και δραστηριότητες ,για όλη την Ιλιάδα.